BU DESTAN CİLTLERE SIĞMAZ, ANCAK KALPLERE SIĞAR

Fuat Bayramoğlu

21/03/2016
21
MAR
2016
Dur yolcu, bilmeden gelip bastığın, Bu Toprak, bir devrin battığı yerdir. 
Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın, Bir vatan kalbinin attığı yerdir! 
(Necmettin Halil Onan)
***

Çanakkale'de 315 bin askerimiz vardı. Bu askerlerimizin 253 bini şehit oldu. 
253 bin şehidi ve O kahramanları yetiştiren anaları babaları rahmet, minnet ve dualarla anıyoruz. Bu cennet vatan “Çanakkalelerle, Sakaryalarla ” vatandır. Bize bu vatanı bırakanlara kıyamete kadar gelen nesiller de minnet duyacaktır. 
18 Mart 1915 tarihindeki Deniz Zaferi sonrasında devam eden mücadeleler sonunda 9 Ocak 1916'da Çanakkale Savaşının sonu zafer ile neticelendi.   
Çanakkale bir destandır. Bu destan, ciltlere sığmaz, ancak kalplere sığar. Allahütealâ hepimizi atalarımız olan şehitlerimizin şefaatlerine kavuştursun (âmin). Şehitlerimizi rahmetle yâd ediyoruz. Çanakkale, 315 bin kahramanımızın ortak destanıdır. 
***
Efendim, daha önce kaleme aldığım ve gazetenizde yayınlanan Çanakkale’de bizzat duyduğum ve hikâyesini öğrenip yazdığım bir gezi-anı- hatıra yazısıyla karşınızdayım. 
 ***
Geçen yıl, 12 Nisan 2015 Pazar günü, Bolu’dan Çanakkale’ye gittik.
***
Şahindere Şehitliğindeyiz. Yüreklerin, fikirlerin, sevdaların, hasretlerin, dünya sınavının son bulduğu yerlerden bir cennet bahçesindeyiz.  O zamanlar Şahindere sargı yeri, (seyyar hastane ) yani tedavi yeridir. Açık alanda ağaçlarla, çalılarla kaplı bir bölge. İleride Arı burnu ve Güney cephesi, cephe gerisinde dere yataklarının kenarlarında tedavi yerleri kurulmuş. En gerekli olan da su. O nedenle dereler bizim başl
Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarın diğer yazıları
    Köroğlu Mah. Berrak Sok. No:3   Tel: 0 533 262 91 29   Faks: İz Akademi Özel Eğitim ve Sağlık Hizmetleri Turizm Nakliye Gıda Yayıncılık Eğlence Hizmetleri Tic. San. Ltd. Şti.
    © 2019 Tüm Hakkı Spor14.com adresine aittir. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.
    spor14.com Bolu Spor14 Gazetesi bilişim, medya uygulamasıdır. Kaynak göstermek koşulu ile içerik, resim ve medyanın kullanımı mümkündür.