Suçluyu içeride değil dışarıda arayın

Nedret Yıldız

09/12/2013
09
ARA
2013

   Sezonun daha başında, kongreden hemen sonra; yönetim kuzeyden güneye geçti diye yazmıştım.

   Geçmişte kuzeyde rüzgârlar zaman zaman sert esse de iyi kötü kulübü belli bir noktaya getirmiş, getirirken de beklentilerin hızla artmasıyla eleştiriler her geçen gün artmış, yeni yöntemler ve bunları uygulayacak yeni yönetimler camianın belli bir kesimi tarafından daha çok anılır olmuştu.

   Kuzeydeki; Necip Çarıkçı’yla başlayan yükselme hareketi, başta kendi olmak üzere dava arkadaşlarının zamanla değişik yönetimlerde birbirleriyle ters düşmeleri yüzünden yavaşlayıp iyiden iyiye yıpranarak ilk defa bu sezonun başında başka bir düşünceyi cesaretlendirmişti; eski başkanlardan Sayın İnceayan ve gurubunu.

   Ben daha sıcak esen, eski yöntemleri deneyecek bu geleneksel yönetim tarzına o günlerde güneyliler ismini vermiştim. Daha gelir gelmez kuzeyin tartışmadan rafa kaldırdığı, daha hazır hissetmediği yerlileşme hareketi ve kadroda az ama verimli ya da daha kaliteli transferlerle bu işin olabileceği politikaları güneyliler tarafından hemen uygulanmaya başlanmıştı.

   O günden sonra ben dâhil herkes “acaba olur mu, tutar mı?” derken, acaba geçmişte başarılı olan Kuzey hareketi neden böyle kolaycı bir yöntemi uygulamamış, sadece kısmen denemişti sorusunu da aklımıza getirmişti.

   Hatta Kuzeyin eski başkanları Sayın Çarıkçı ve Semercioğlu; başka yönetim tarzlarından gelmiş olmalarına rağmen, kendi soyadlarını taşıyan yakınlarını yeni yönetime yazdırarak kuzeyden güneye geçen yöntem rüzgârına verdikleri açık destekle bizleri şaşırtmıştı. Ne olmuştu da o günlerde uyguladıkları kendi yöntemlerini bu gün kendileri de beğenmez duruma gelmişlerdi?

   Bunun tek bir cevabı vardı; kuzey liderlerinin kuzeyden çıkacak yeni bir lider hazımsızlığını pekte kabul etmedikleri bir yönteme kurban etmeleriydi. Böylelikle kulüplerini de. Hatta bazen yeni yönetim tarafından zaman zaman ince saldırı ve eleştiriye uğrasalar da... Bu gün kulübün resmi sitelerinde eski yönetim borçlarının ödendiği reklamlarının yapıldığı ya da eski transfer politikalarının eleştirildiği gibi.

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarın diğer yazıları