Proje Kavramı Üzerine

Nedret Yıldız

26/06/2017
26
HAZ
2017

Proje takımı olmak, bir projeye bağlı olarak yürümek gibi kavramları tartışmak bu günlerde oldukça revaçta. Sesler beklenmeyen bir final ve sonrasında transfer sürecinin başında yaşananlarla iyice yükseldi. Aslında seslerin yükselmesi tamamen bu kavramlar üstünden yaşanan hayal kırıklıklarına bağlı. 

Aslında proje kavramının ne olduğu, içeriğinin ne barındırdığını da bu güne dek pek anlatan olmadı. Proje dendi, geçildi. Hatta bu yükselen seslere bir ceva...
p niteliğinde mesajda verilmedi. Sadece sessizler oynandı. Bunun iki nedeni olabilir; bir suçlu olmak, iki ağızdan çıkan projenin daha ne olduğunu bile bilmemek. Biz ikincisine bazen "boyundan büyük laf söylemekte" diyebiliyoruz. 

Benim fikrimi sorarsanız, bence bu sessizlik suçluluk psikolojisinden değil, ikincisinden, yani boydan büyük laf etmekten. Niye? Çünkü ortaya atılan projenin bir tarifi yokta ondan.
Şimdi şu Proje, kurumun tamamını içine alan bir hareketse; bu bağlamda çok uzun bir zaman aralığını sabırla göz önüne alan, başarıdan önce eğitilmeyi ve eğitmeyi hedefleyen ve bu uğurda yapılaşmasını tamamlayandır. Yok kısa süre içinde başarıyı yakalama projesi ise yıllar içinde direk profesyonel kadro derinliğini sağlayıcı hamlelerde bulunmak, başarı gelmezse bir sonraki sezon nedenlerini ortaya koyanları gönderip yerlerine uygunları alarak daha hazır hale gelmektir. Şimdi bu ikisi de proje. 

Biz şimdi hangisine göre değerlendirerek yönetenleri olumlu ya da olumsuz eleştireceğiz? Bilmiyoruz ki! Çünkü kulüpten bu güne kadar projenin ne olduğuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.
Biz projenin; hareket ve eylemlerden ikinci olanın, yani kadronun büyük bir bölümünün tutularak, verim sağlamayan yerlere daha iyilerinin transfer edilmesiyle kurulacak daha güçlü, daha oturmuş bir kadronun oluşturulması olduğunu düşünüyoruz.
Eleştirilerde bu yönde olmalı. Yoksa hep istediğimiz birinci halin olması için her platformda hiçte hazır değiliz. Ne fiziki ne kafa ne de camia sabrı bakımından. Bunlar için büyük emek ister, emekte acı.
Bundandır ki yazanlar, çizenler, bu konuda kafa patlatanlar; kendinizi yormayın, görünen köy kılavuz istemez, ikincisine göre yapılan hamleleri görüp ona göre eleştirilerinizi yapın.
Diğeri boyu geçer, benden söylemesi.

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarın diğer yazıları