Değişimin Getirdiği Heyecan

Göksel Yıkmış

24/04/2022
24
NİS
2022

Futbolda birçok klasik söylemden ikisi “istikrar” ve “kan değişimi”… İşler iyi giderken kararlılıkla uygulanan plan ve programdan bahsedilir. Kötü gidişatta ise düzeni devam ettirmek mi gerekir, yoksa yeni bir düzen kurmak mı daha iyidir ikilemiyle baş başa kalırsınız. Bir yanınız kurduğunuz yapının meyvelerini vereceğini, istikrarın ve düzenin devam etmesi gerektiğini, dolayısıyla sabretmeniz gerektiğini söylerken, diğer yandan da kötü sonuçlar geldikçe hep bir geç kalmışlık hissine doğru sürüklenirsiniz. Bu gibi kırılma anlarında verilecek kararlar sonu mutlu bitecek bir hikâye yazmaya da yol açabilir, ya da…

Uzun süre birlikte aynı ekiple çalışmak bir rutin oluşturur, bu da istikrarı getirir. Ancak her istikrar başarıyı getirmez. Mesela siz istikrarı ve başarıyı hep kötüyü tecrübe eden bir birliktelikte ararsanız, o birlikteliği bir gözden geçirmeniz gerekecektir. Gerçek şu ki, uzun soluklu birliktelikler heyecanını yitirebiliyor. Dolayısıyla ya heyecanı öldürmeyecek yollar, ya da yeni bir heyecan bulmak lazım. Bazen anlayış değişikliği yeni bir heyecan ve dinamizm sağlayabilir. Örnek için çok uzağa değil, 1 puan üstümüze bakalım: Denizlispor her ne kadar kupada Galatasaray’ı eleyen bir teknik ekibe sahip olsa da, “istikrarlı düşüşe” dur demek için kan değişikliğine gitti ve Mesut Bakkal'ın gelmesi sonrası yükselişe geçti, hatta son 6 maçta 5 galibiyet (biri de bize karşı) aldı. Bu örnek münferit denirse; Kocaelispor’a bakalım. Yeni teknik direktörü Fırat Gül ile 2 maçta 4 puan aldılar ve son durumda sadece 1 puan altımızdalar.

Aslında Boluspor olarak son zamanlarda hep bu “ya da” ikilemindeydik. Heyecanı kaybolmuş bir birliktelik istikrar değil kavga ve gürültü getirecekti. Dolayısıyla istikrar seçeneğini cepten yiyecek kadar denedikten sonra kan değişikliğinin yeni bir heyecan yaratacağı aşikârdı. O yüzden Eyüpspor galibiyeti sonrası Osman Nuri Işılar hocanın “gol atınca kulübedeki oyuncuların mutluluğunu görünce, Boluspor’un bu ligde yazacak çok hikâyesi olduğuna inandım” sözleri benim için çok kıymetli. Bu sözler, kötü istikrara dur diyen bir değişimle gelen galibiyet ve gol sevincinde teknik ekiple kenetlenen oyuncular yeni bir heyecanın geldiğinin habercisi. Umarım bu heyecan bizi son 5 haftada taşımaya yeter.

Göksel YIKMIŞ

23.04.202

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarın diğer yazıları