AİBÜ Bursaspor'un Kuruluş Tarihini Değiştirecek...

28/12/2011
28
ARA
2011

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Mehmet Süme, kuruluşu 1963 yılı olarak bilinen Bursaspor'un kurucu başkanı olarak mühürlenmiş 1919 tarihli bir belgeyi tespit etti.

 

AİBÜ Beden Eğitimi ve Meslek Yüksekokulu'nda görevli bir öğretim üyesi arkadaşının ricası üzerine Başbakanlık Osmanlı arşivlerinde spor tarihini araştıran Yrd.Doç.Dr.Süme, ilginç bir tarihi olayla karşılaştı. Osmanlıca yazılmış olan evrakları inceleyen Mehmet Süme, Bursaspor Kulübü'nün kurucu başkanının 1919 yılında İstanbul Levazım Müdürlüğü'ne yazdığı mektubu buldu. Mektupta İstanbul Levazım Müdürlüğü'nün satmak için müzayedeye çıkardığı cimnastik direkleri ile spor aletlerinin bedeli karşılığında kulübe gönderilmesi talebi olduğu göze çarptı.

 

Bursaspor Kulübü tarafından gönderilen mektupta şu ifadeler yer aldığı bildirildi:

 

"Yüce makamınıza, Efendim Hazretleri, günlük İstanbul gazetelerinin ilanlar kısmında müdüriyetiniz tarafından müzayede ile satılacağı bildirilen cimnastik direklerinin değeri ne ise Bursaspor Kulübü adına gönderilmesini istirham ederim. Ne kadar var ise tamamının gönderilmesini talep ile değerlerini bir an evvel aşağıdaki adrese bildirmenizi istirham ederek üstün saygılarımızın kabulünü binlerce niyaz eylerim efendim. Bursaspor Kulübü Kurucu Başkanı. 17 Mayıs 1335"

 

Görev yaptığı üniversitedeki bir öğretim üyesinin isteği üzerine Başbakanlık Osmanlı arşivlerinde Selim Sırrı Tarcan ile ilgili araştırmalar yaparken Bursaspor'un izine rastladığını belirten Yrd.Doç.Dr. Süme, şunlyarı söşyledi:

 

"Belge 1335 yılını gösteriyordu. Miladi takvime çevirdiğimizde bu 1919 yılına denk geliyor. Bursaspor'un tarihine bakınca kuruluşunun 1963 yılında olduğu belirtiliyor, fakat bende ki belgede 1919 olarak görülüyor."

MÜHÜRDE KURULUŞ TARİHİ 1919

Belgenin kendisini heyecanlandırdığını vurgulayan Mehmet Süme, daha sonra şunları söyledi:

"Daha sonra belgeyi latin harflerine çevirdim. Bunun üzerine bu bilgi ortaya çıktı. 1919 yılında İstanbul Levazım Müdürlüğü'nün elinde çeşitli cimnastik direkleri ve spor aletleri varmış. Bu spor aletlerini ve cimnastik direklerini müzayede ile satışa çıkarmış. Bunun içinde o dönem İstanbul'da yayın yapan gazetelere ilan vermiş. Bursaspor Kulübü Başkanı bundan haberdar oluyor ve Levazım Müdürlüğü'ne mektup gönderiyor. Belgeye 17 Mayıs 1335 diye de tarih koymuş. Belgenin altına da günümüz türkçesiyle Bursaspor Kurucu Başkanı yazmış ve altına imza atmış fakat isim yazmamış. Fakat en önemlisi belgenin altına mühür vurmuş ve mühürde 335 yazıyor yani 1335. Mühürün üzerindeki tarihten Bursaspor'un bu tarihte kurulduğunu net bir şekilde anlıyoruz."